گرفتن مهریه بدون طلاق چگونه است؟

گرفتن مهریه بدون طلاق چگونه است؟  پس از جاری شدن خطبه نکاح، مهریه به زن تعلق می‌گیرد اما گاهی مرد از پرداخت آن خودداری می‌ورزد. هم در عقد دائم و هم در عقد موقت، مطالبه مهریه حق قانونی و شرعی زوجه است. مهریه به دو صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه تعریف می‌شود. به محض انعقاد عقد زن می‌تواند مهریه‌اش را از مرد بخواهد. اگر مهریه عندالاستطاعه باشد، زمانی قابل مطالبه است که شوهر قادر به پرداخت آن باشد. چنانچه مهریه مؤجل یا زمان‌دار باشد زوجه باید تا زمان مقررشده صبر کند و تا قبل از آن نمی‌تواند مهریه خود را طلب کند و پس از آن است که صاحب آن می‌شود. در این مطلب موضوع گرفتن مهریه بدون طلاق را بررسی می‌کنیم.

گرفتن مهریه در صورت فوت شوهر

چنانچه شوهر فوت شود، زوجه می‌تواند مهریه خود را از وراث مرد مطالبه کند. وراث نمی‌توانند بیش از ماترک متوفی به زوجه مهریه بپردازند. البته طلب زن از بابت مهریه بر دیون دیگر و حتی ارث اولویت دارد مگر این که قبل از دادخواست یا توقیف مهریه از سوی زوجه، طلبکاران ماترک متوفی را بابت بدهی دیگری توقیف کرده باشند.

راه‌های مطالبه مهریه از سوی زن

زن می‌تواند برای گرفتن مهریه با مراجعه به دادگاه به راحتی اقدام کند. زن می‌تواند به دادگاه خانواده مراجعه نماید و با معرفی مالی از شوهر به دادگاه مطالبه مهر کند. مال مورد مطالبه نباید از مستثنیات دین باشد. چنانچه شوهر فاقد مال اما مشغول به کار دولتی باشد می‌توان تقاضا کرد که یک سوم حقوق او تا پراخت کامل مهریه به زوجه داده شود. اجرای ثبت یکی دیگر از راه‌های گرفتن مهریه است.

اگر مرد تمکن مالی داشته باشد وصول مهریه از این راه بسیار آسان است. در این روش زوجه یا وکیل او اصل سند ازدواج را همراه با مدارک شناسایی خود به همان دفترخانه‌ای می‌برد که ازدواج را ثبت کرده ‌است و نسبت به تمام یا بخشی از مهریه خود تقاضای صدور اجرائیه می‌کند.

برای اطلاع دقیق‌تر از شروط گرفتن مهریه بدون طلاق می‌توانید با یک مشاور حقوقی شور کنید.

گرفتن مهریه بدون طلاق چگونه است؟
مهریه یکی از مسائل حقوقی ازدواج است

مزایا و معایب گرفتن مهریه از طریق اجرای ثبت

یکی از معایب گرفتن مهریه از طریق اجرای ثبت این است که اگر بهای سکه طی عملیات اجرایی افزایش یابد زوجه ممکن است متضرر شود چون اجرای ثبت نسبت به تغییر قیمت بی‌توجه است و دادگاه قیمت زمان اجرای حکم را ملاک قرار می‌دهد. بعلاوه، در اجرای ثبت نمی‌توان زوج را زندانی کرد ولی در اقدام از طریق دادگاه چنین کاری ممکن است.

در عوض، یکی از مزایای اجرای ثبت این است که در این روش می‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن زوج را تا هنگام پرداخت مهریه ممنوع‌الخروج کرد اما چنانچه اقدام از طریق دادگاه صورت گیرد ممنوع‌الخروج شدن مرد مشروط به صدور و قطعی شدن دادنامه محکومیت اوست.
اگر مرد مالی داشته باشد و زن نگران باشد که تا زمان تعیین تکلیف مهریه از سوی دادگاه آن را بفروشد یا به شخص دیگری واگذار کند، می‌تواند از دادگاه صدور قرار تأمین خواسته درخواست کند تا دادگاه مال مورد نظر را تا صدور حکم نهایی در مورد مهریه توقیف کند. بعد از قطعی شدن رأی دادگاه، اگر مرد معسر نباشد و بدهی خود را پرداخت نکند به زندان می‌افتد اما اگر دادگاه او را معسر بداند مهریه را برای او قسط‌بندی خواهد کرد.

 

وکلای حقوقی ایران وکلا بهترین گروه حقوقی واقع در شهرری ارائه دهنده خدمات حقوقی و مشاوره دعاوی ملکی ،خانواده و آماده عقد قرارداد با شهرک های صنعتی و کارخانه ها می باشد.

بهترین وکیل شهرری شماره تماس     02155904178      

0 0 vote
امتیاز به مطلب
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments