نمونه دادخواست رفع بازداشت

رفع بازداشت ملک

موضوع خواسته: رفع بازداشت از اموال توقیفی غیر منقول

 

بهاي خواسته مالی غیر منقول : ………………….….

 

ریاست محترم دادگاه عمومی……… با سلام احتراماً به استحضار می‌رساند:  نظر به اینکه پلاك ثبتی شماره…….فرعی از…….. اصلی…….بخش…….. به نشانی…………. در قبال بدهی اینجانب نزد آقا/خانم…… توقیف شده است و اینجانب در موعد مقرر بدهی خود را پرداخت نموده ام ولی خوانده از مال توقیفی رفع اثر نمیکند لذا صدور حکم مبنی بر رفع اثر از اموال توقیفی مورد استدعاست.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه مشاع و مفروز

 

ملک بازداشتی چیست؟

زمانی به ملک گفته می شود ملک بازداشتی که امکان تنظیم سند رسمی برای آن به صورت موقت یا دائم بهدستور مقامات قضایی وجود نداشته باشد.
بنابراین امکان تنظیم سند رسمی ملک بازداشتی تا زمانی که رفع بازداشت ملک انجام نشود امکان پذیر نیست؛ لذا با توجه به این موضوع ، تنظیم سند رسمی ملک بازداشتی غیر ممکن خواهد بود، مگر در حالتی که تاریخ انتقال ملک به خریدار از طریق قولنامه زودتر بر تاریخ بازداشت باشد

 

دلایل بازداشت ملک

به دلایل مختلفی دستور بازداشت ملک را صادر می شود . برخی از این دلایل عبارتند از
بازداشت ملک به دلیل ضمانت یا کفالت .
بازداشت ملک توسط بانک جهت اطمینان از پرداخت بدهی توسط مالک که رهن ملک نیز نامیده می شود.
بازداشت ملک بابت مطالبه مهریه یا مطالبه وجه چک یا مطالبه وجه از طریق اسناد عادی
بازداشت ملک برای درخواست دارند چک برگشت خورده از دادگاه جلوگیری از فروش آن
بازداشت ملک به دلیل فعالیت های نامشروع در آن مکان همچون تولید مشروبات الکلی و …
بازداشت ملک به دلیل خریداری برای پولشویی

 

انواع بازداشت ملک

در توقیف و بازداشت ملک، دو دستور توسط مرجع قضایی صادر خواهد شد

 

بازداشت دائم ملک

املاکی که به طور دائم بازداشت شده اند، بطور معمول به نفع دولت مصادره شده و پس از سپری شدن مراحل قانونی، جزئی از اموال دولتی خواهند شد.
دولت موظف است ثروت های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس،سوءاستفاده از موقوفات،سوءاستفاده از موقوفات، سوءاستفاده از مقاطعه کاری ها، و معاملات دولتی، فروش زمین های موات و مباحات اصلی، دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود

 

بازداشت موقت ملک

دادگاه در صورتی حکم بازداشت موقت ملک را صادر می کند که پرونده در جریان رسیدگی قرار دارد و ملک مورد نظر باید تا تعیین تکلیف نهایی شود
در هر کدام از دو مورد فوق، صاحب ملک یا وکیل او حق فروش ملکی بازداشتی را نداشته و تنظیم سند رسمی ملک بازداشتی نیز امکان پذیر نخواهد بود .

برای تشخیص بازداشتی بودن ملک با کارشناسان حقوقی ایران وکلا تماس بگیرید

وکلای حقوقی ایران وکلا بهترین گروه حقوقی واقع در شهرری ارائه دهنده خدمات حقوقی و مشاوره دعاوی ملکی ،خانواده و آماده عقد قرارداد با شهرک های صنعتی و کارخانه ها می باشد.

بهترین وکیل شهرری شماره تماس     02155904178      

5 1 vote
امتیاز به مطلب
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments