ماده 1130 و طلاق قضایی

ماده 1130 و طلاق قضایی

ماده 1130 و طلاق قضایی ،یكی از بسترهای شكل گیری زیان معنوی استمرار زوجیتی است كه موجب عسر و حرج باشد. در موارد عسر و حرج، زن میتواند به حاكم شرع مراجعه و تقاضای طلاق كند. به عبارت دیگر، چنانچه دادگاه دوام زوجیت را موجب عسر و حرج تشخیص دهد، برای جلوگیری از ضرر میتواند زوج را اجبار به طلاق كند و در صورت میسر نشدن اجبار، زن به اذن حاكم شرع طلاق داده میشود.

طلاق حاكم كه نوعی طلاق قضایی است و در ماده 1130 و طلاق قضایی پیش بینی شده است؛ بدین معنا كه اگر ادامه زندگی زناشویی به هر علت از قبیل سوءرفتار شوهر یا بیماری صعب العلاج، بر زن دشوار شود و او را در مضیقه و سختی شدید قرار دهد ، زن میتواند از دادگاه درخواست طلاق كند. در این حال، شوهر به حكم دادگاه ملزم به طلاق دادن میشود و چنانچه استنكاف كند ، طلاق به حكم دادگاه واقع میگردد.

به طور خلاصه می توان طلاق قضایی را در 3 مورد زیر طبق قانون بیان کرد:

۱ – استنکاف شوهر از پرداخت نفقه و عدم امکان الزام وی به انفاق

۲ – شوهر غایب مفقودالاثر باشد

۳ – در عسر و حرج بودن زوجه

به عبارت دیگر در طلاق قضایی شوهر موافق طلاق نیست و به یکی از دلایل ذکر شده دادگاه  او را اجبار به طلاق می کند این عدم موافقت شوهر ممکن است به دلیل غیبت او و گاهی به دلیل مخالفت او باشد.

با توجه رویه قضایی و نظرات مشورتی طلاقی که با شرایط مذکور باشد بائن است نه رجعی یعنی در ایام عده شوهر نمی تواند به زن رجوع کند.

شما در حال مطالعه ماده 1130 و طلاق قضایی

مطالعه بیشتر آشنایی با طلاق غیابی و قوانین آن

وکلای حقوقی ایران وکلا بهترین گروه حقوقی واقع در شهرری ارائه دهنده خدمات حقوقی و مشاوره دعاوی ملکی ،خانواده و آماده عقد قرارداد با شهرک های صنعتی و کارخانه ها می باشد.

بهترین وکیل شهرری شماره تماس     02155904178      

0 0 vote
امتیاز به مطلب
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments