انواع ونحوه بازداشت اموال و قوانین آن

بازداشت اموال

بازداشت اموال ، هنگامی که در اجرای دستور قضائی و یا مراجع صلاحیتدار و یا اشخاص حقیقی نسبت به هرگونه املاک اعم از اینکه دارای سند مالکیت در اجرای ماده 22 قانون ثبت شده باشد يا اینکه املاكي كه فاقد سند مالکیت باشند و در اجرای پذیرش قبول ثبت املاک صورت گرفته شده ولی ثبت در دفتر املاک نشده باشد (که به چنین املاکی را املاک جاری می گویند.

همان مرجعی که اقدام به بازداشت ملك نموده است می بایستی توسط همان مرجع نامه ای حاوی مشخصات ملک و بازگشت به نامه قبلی ونامه مذكور رامهمور نموده و به اداره ثبت اسناد و املاک ارسال می کند سپس رئیس اداره ثبت اسناد و املاک دستور ثبت نامه را در دفتر اندیکاتور صادر نموده و به مسئول بایگانی و دفتر بازداشتی ارجاع ميشود سپس پرونده ثبتی تحویل مسئول دفتر بازداشتی میگردد .
مسئول دفتر بازداشتی مکلف است مشخصات مندرج در نامه رفع بازداشت از مراجع صلاحیتدار را با پرونده ثبتی تطبیق و بعد از حصول اطمینان نسبت به رفع بازداشت ملک در دفتر املاک اقدام و پیش نویس سند مالکیت را ممهور رفع بازداشت شده است را ثبت وتوسط دارنده حق امضاء ، امضاء میگردد .
و پس از آن مرجع صادرکننده رفع بازداشت ملك علاوه بر شماره اولیه نامه بازداشت پلاک و بازگشت به نامه مرجع مذکور رفع بازداشت نامه اي تهيه و پس از امضاء نامه توسط رئیس اداره ثبت اسناد واملاك و یا شخصی که دارای حق امضاء ميباشد نامه ارسالي به مرجع تقاضاكننده وپس از ثبت در دفتر انديكاتور ارسال میگردد .

 

 

ضوابط بازداشت املاکی است که با دستور مقامات قضایی نمی توان خرید و فروش کرد. جزئیات اموال بازداشت شده در یک دفتر ویژه در اداره ثبت احوال موجود است ، و هنگامی که یک استعلام ثبتی توسط دفتر ثبت انجام شود ، مشخص می شود که آن در بازداشت است. به همین دلیل ، همیشه توصیه می شود که افراد قبل از انعقاد قرارداد به دفاتر اسناد رسمی در محل مورد نظر مراجعه کرده و ضمن درخواست استعلام ، در صورت عدم وجود مانع قانونی نسبت به معامله ملک اقدام کنند. توقیف اموال به طور دائم و موقت صورت می گیرد.

 

املاک بازداشتی دائم

این املاک معمولاً به نفع دولت مصادره می شود و پس از طی مراحل قانونی املاک دولت محسوب می شود و ممکن است پس از رفع بازداشت در حراج فروخته شود. اما هر معامله ای ، چه خرید و چه فروش ، قبل از واگذاری غیرقانونی و فاقد اعتبار است. به عنوان مثال ، اموالی که الکل تولید می کند یا اموالی که از طریق پولشویی خریداری شده است از جمله موارد بازداشت دائمی است.

 

 

بازداشت موقت ملک

دسته دیگری از املاک به دستور مقامات قضایی تا صدور حکم نهایی به صورت موقت بازداشت می‌­شوند؛ برای مثال املاکی که بابت ضمانت و کفالت از سوی مالک به مرجع قضایی معرفی می‌شود تا دادگاه به طور موقت شخصی را آزاد کند. همچنین زمانی که طلبکار از بدهکار چک دارد و آن را برگشت زده، برای اطمینان از دریافت طلب خود، می‌تواند قبل یا همزمان با طرح دعوا ملک او را بازداشت کند که به این امر تامین خواسته می‌گویند. اگر بدهکار بدهی خود را بپردازد، با دستور قاضی ملک آزاد می­‌شود.

 

فروش مال توقیف شده چه حکمی دارد؟

خرید و فروش اموال توقیف شده ممنوع و فاقد اعتبار است. این بدان معناست که فروشنده حق انتقال آن را ندارد و خریدار نیز مالک مال نمی شود. بنابراین ، اگر معامله ای انجام شود ، آن معامله فاقد اعتبار است. از طرف دیگر ، اگر خرید و فروش چنین اموالی انجام شود ، جرم محسوب می شود.

 

الزام به تهیه سند رسمی اموال بازداشت شده

یکی از مهمترین مشکلاتی که خریداران هنگام خرید ملک با آن روبرو می شوند این است که فروشندگان از مراجعه به دفتر و تهیه سند رسمی انتقال خودداری می کنند. اما فروشنده معمولاً مقدار زیادی از مبلغ ملک را دریافت می کند و به دلایل مختلف از جمله ادعای افزایش ارزش ملک یا عدم توانایی پرداخت بدهی بانک در مواردی که ملک در رهن بانک است ، از انجام آن امتناع می ورزد . بنابراین ، وقتی خریدار و فروشنده قصد معامله دارند اما هنوز هماهنگی های لازم را انجام نداده اند ، باید قرارداد ببندند و دو طرف متعهد می شوند که تحت شرایط خاص و در یک زمان مشخص معامله را به اتمام برسانند. در واقع قبل از انجام معامله ، خریدار باید اطمینان حاصل کند که املاکی که مورد معامله قرار گرفته ، رهن یا ضبط نشده است. در هر صورت ، در صورت امتناع مالک از امضای سند انتقال به نام خریدار ، نماینده دادگاه سند انتقال را به نام دفتر اسناد رسمی به نام خریدار امضا می کند. شایان ذکر است قبل از انجام هرگونه معامله ، افراد باید از عدم تصرف در ملک اطمینان حاصل کنند.

 

بیشتر بخوانید : تصرف عدوای چیست؟

وکلای حقوقی ایران وکلا بهترین گروه حقوقی واقع در شهرری ارائه دهنده خدمات حقوقی و مشاوره دعاوی ملکی ،خانواده و آماده عقد قرارداد با شهرک های صنعتی و کارخانه ها می باشد.

بهترین وکیل شهرری شماره تماس     02155904178      

0 0 vote
امتیاز به مطلب
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments