اعسار از پرداخت مهریه توسط وکیل

اعسار

 

 

  1. وکیل شما را راهنمایی خواهد کرد که برای اثبات اعسار چه اقدامی کنید
  2. موجب خواهد شد تا بعضی از اموال شما غیر قابل توقیف باشد.
  3. مستثنیات دین به طور کامل برای شما معرفی خواهد شد.( با توجه به دارایی شما)
  4. اگر اموالی از مستثنیات دین توقیف شد میتواند آنها را از توقیف خارج کند.
  5. اگر مرد وکیل بگیرد میتواند تمامی موارد بالا را به ضرر زن استفاده کند.

اعسار از پرداخت مهریه و به طور کلی دین، همانطور که گفته شد نیاز به اثبات دارد و مسئول اثبات این امر، مدعی اعسار است.

اعسار از پرداخت مهریه، یکی از مواردی است که قانون گذاری سعی کرده است اثبات آن را تسهیل نماید؛ اما به هرحال دشواری‌هایی از جهت حقوقی بر اثبات این ادعا حاکم است چرا که اعسار حقوق مالی محکوم له یعنی زوجه را تحت شعاع قرار می‌دهد.

بنابراین همچنان مدعی اعسار مسئول اثبات ادعای خود است.

گفته شد که برای اثبات اعسار، نیاز به گواه و تکمیل استشهادیه است با این حال استفاده از شاهد و معرفی آن‌ها به دادگاه نیازمند توجه به نکاتی است که به آن موارد جرح شاهد می‌گویند.

اگر شاهد معرفی شده از جانب مدعی اعسار به نحوی جرح شود؛ شهادت آن از اعتبار برخودار نخواهد بود و نمی‌تواند در اثبات امری به کار بسته شود. طبعاً ممکن است وکیل محکوم له یا خود محکوم له در جلسه رسیدگی به ادعای اعسار، از جرح شاهد به عنوان یک ابزار دفاعی استفاده نمایند در نتیجه حضور وکیل می‌تواند یاری گر مدعی برای اثبات ادعای خود باشد.

بنابراین روشن است که طرح این دادخواست و اقامه چنین دعوایی ظرافت‌هایی دارد چرا که غفلت از مواعد یا اهمال در معرفی صحیح اموال به عنوان مستثنیات دین یا عدم توجه به طی مرحله‌‌ای خاص می‌تواند منجر به تغییر سرنوشت دعوا شود؛ چرا که دعوا اولا در حالتی طرح می‌شود که خوانده آن همسر سابق خواهان است و می‌تواند شناخت خود از اموال و بستگان خواهان را علیه وی به کار گیرد.

 وکیل اعسار

به عنوان نمونه، مستثنیات دین یک امر مطلق نیست و قانون پیش بینی کرده است اگر مدیون (محکوم علیه) در منزلی سکونت داشته باشد که بیش از شان و نیاز عرفی او باشد؛ این ملک (اگر متعلق به خواهان یعنی محکوم علیه بابت مهریه باشد) می تواند به عنوان محل پرداخت دین یا محکومٌ به فروش برسد. و پس از کسر محکومٌ به باقی مانده مبلغ ملک فروخته شده به مدیون مسترد شود؛ بنابراین برای هر دو طرف دعوا بحث مستثنیات دین میتواند موارد قابل تاملی داشته باشد تا با اثبات شانیت منزل تحت سکونت محکوم علیه برای وی، بتوان مانع فروش آن جهت پرداخت دین شد یا آن که در مقابل خوانده یا محکوم له با استناد به فراتر بودن ارزش ملک تحت سکونت از نیاز و شان محکوم علیه خواستار فروش ملک برای پرداخت محکوم به شود.

روشن است مراحل اثبات مواردی نظیر شان و ارزش اجتماعی یا حتی نیاز مجکوم علیه که قابلیت تفاسیر مختلف دارند،  به وکیل اعسار نیاز دارد که تجارب و دانش تخصصی در این زمینه داشته باشد و مهارت های لازم جهت دفاع از حقوق مالی و انسانی موکل خود را دارا باشد.

 

قسط‌ بندی دادگاه  با کمک وکیل اعسار

بعد از اینکه با کمک وکیل اعسار و با شهادت شهود، عدم توانایی فرد برای پرداخت یک‌جای مبلغ ثابت شد، دادگاه با توجه به میزان درآمد و میزان محکومیت شخص مدعی اعسار، مبلغ مذکور را قسط بندی می‌کند. البته لازم به ذکر است که این تقسیط که با توجه به وضعیت مالی معسر انجام می‌شود نباید به شکلی باشد که به طرف مقابل پرونده و حقوق او آسیب وارد کند.

مجازات پنهان کردن اموال از دادگاه

در برخی موارد ممکن است فردی اموال و دارایی خود را از دادگاه مخفی کند. در این صورت اگر دادگاه متوجه شود که مالی مخفی شده و در لیست اموال به آن اشاره نشده است، شخص خاطی را به حبس درجه ۷ محکوم می‌نماید. این حبس ممکن است ۳ تا ۶ ماه طول بکشد و در نهایت دادخواست اعسار شخص متقاضی نیز رد خواهد شد. بنابراین بهتر است لیست اموال را صادقانه تنظیم کنید.

در انتها لازم به یادآوری است که حضور وکیل اعسار می‌تواند نقش به‌سزایی در تسهیل روند پرونده داشته باشد. بنابراین بهتر است حتما از یک وکیل خبره در این حوزه کمک بگیرید. در همین راستا می‌توانید با وکلای ما در در گروه ایران وکلا تماس بگیرید.

 

وکلای حقوقی ایران وکلا بهترین گروه حقوقی واقع در شهرری ارائه دهنده خدمات حقوقی و مشاوره دعاوی ملکی ،خانواده و آماده عقد قرارداد با شهرک های صنعتی و کارخانه ها می باشد.

بهترین وکیل شهرری شماره تماس     02155904178      

0 0 vote
امتیاز به مطلب
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments