آشنایی با طلاق غیابی و قوانین آن

طلاق غیابی

 

همه افراد با واژه طلاق آشنایند و افراد کمی وجود دارند که این مسئله حقوقی را نشناسند. اما بی‌شک تعداد بسیار معدودی هستند که با انواع طلاق آشنایی داشته باشند. طلاق غیابی یکی از انواع آن است و همانطور از نامش پیداست، حکم آن در غیاب یکی از طرفین ازدواج صادر می‌شود.

هنگام جاری شدن صیغه عقد، پیمان استواری بین زن و مرد منعقد می‌‌شود تا برای سال‌های متمادی در کنار یکدیگر زیستی عاشقانه داشته باشند. با این حال، گاهی مشکلاتی روی می‌دهد که ادامه زندگی را برای طرفین دشوار می‌کند و باب طلاق را به روی آنها می‌گشاید. گهگاه مشاهده می‌شود که یکی از زوجین مجهول‌المکان شده است.

طبق ماده 1103 قانون مدنی، زن و مرد باید با یکدیگر حسن معاشرت داشته باشند و مجهول‌المکان شدن مرد خلاف این اصل است. همچنین طبق ماده 1106، مرد باید به همسرش نفقه پرداخت کند که در صورت غیاب مرد ممکن نخواهد بود.

طلاق غیابی چگونه انجام می‌گیرد؟

طبق نظر کارشناسان دادگستری، هرگاه مرد مجهول‌المکان شود، زن می‌تواند به صورت غیابی طلاق بگیرد و از مرد جدا شود. برای تأیید مجهول‌المکان بودن زوج، زوجه باید در دادخواست خود نشانی شوهر را مشخص کند. چنانچه زوج شناسایی نگردد، با دستور دادگاه و با هزینه خواهان (زوجه) در روزنامه کثیرالانتشار آگهی چاپ خواهد شد تا چنانچه افرادی اطلاعاتی از مرد (خوانده) دارند به دادگاه ارائه دهند. تاریخ انتشار آگهی نیز نباید از یک ماه کمتر باشد.

پس از طی شدن مراحل بالا، ابلاغی قانونی به خوانده ارائه می‌شود تا به دادگاه بیاید. اگر پس از این مرحله، خوانده دو مرتبه دیگر اخطار دریافت کند و در دادگاه حاضر نگردد، قاضی می‌تواند رأی طلاق را صادر کند. بعلاوه، قاضی می‌تواند نماینده‌ای برای طرف غایب معرفی کند تا حکم طلاق صادر شود.

آشنایی با طلاق غیابی و قوانین آن
اگر یکی از زوجین مجهوال‌المکان شود طلاق غیابی قابل اجرا است

چنانچه زن مجهول‌المکان باشد، مرد نیز می‌تواند زن را غیابی طلاق دهد. در واقع، در صورت اثبات غیاب یکی از زوجین، هر کدام از دو طرف می‌توانند طلاق غیابی را اجرا کنند. در شرایط معمولی مرد به راحتی می‌تواند زن را طلاق بدهد اما زن برای اجرای حکم طلاق نیازمند دلیل است. گذشته از این، اگر زن نشانی جعلی از مرد به دادگاه ارائه دهد، مرد می‌تواند در زمینه حکم طلاق واخواهی کند.

اگر مرد مجهول‌المکان و زن در خارج کشور باشد، زن می‌تواند با استخدام وکیل ایرانی، طلاق غیابی را در ایران انجام دهد.

نکات مهم در طلاق غیابی

آشنایی با طلاق غیابی و قوانین آن

پس از آنکه دادگاه حکم طلاق غیابی را صادر کرد و مدت عده نیز سپری شد، زن، حتی در صورت باکره بودن، بدون اجازه پدر یا جد پدری می‌تواند دوباره به عقد فرد دیگری درآید. بنابراین، ازدواج مجدد به راحتی انجام خواهد گرفت و نیازی به اجازه ولی دختر نیست.

طلاق غیابی یکی از چندین نوع طلاق است که قانون به آن اشاره کرده است و طلاق غیابی به طلاقی گفته می‌شود که بدون حضور یکی از زوجین صورت می‌گیرد. البته، برای صدور حکم طلاق باید به دادگاه محرز شود که یکی از طرفین مجهول‌المکان شده است.

شاید این پرسش برای شما پیش بیاید که چرا دادگاه‌ها حکم طلاق غیابی صادر می‌کنند. پیشتر نیز توضیح داده شد که طبق ماده 1103 قانون مدنی، زن و مرد باید با یکدیگر حسن معاشرت داشته باشند اما هرگاه یکی از زوجین مجهول‌المکان شود این وضعیت از بین خواهد رفت و در اینصورت طلاق لازم‌الاجرا خواهد شد.

همچنین، طبق ماده 1106، مرد می‌بایست نفقه‌ای به همسرش پرداخت کند اما اگر به خاطر غیاب خود این کار را نکند آنگاه زن می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق غیابی نماید.

بنابراین، باید بدانیم که اگرچه برخی آن را طلاق مناسبی نمی‌دانند اما چنین طلاقی تأیید شده است و در صورت بروز شرایط فوق کارشناسان حقوقی آن را یکی از راه‌های قانونی برای جدایی زوجین معرفی می‌کنند، زیرا ممکن است زوجین جز طلاق راه دیگری پیش روی خود نداشته باشند.

این نوع طلاق بیشتر در مواقعی لازم‌الاجرا می‌‌شود که یکی از زوجین به دلایلی در زندگی مشترک غایب باشد. همانطور که از نام این نوع از طلاق پیدا است، باید حتماً یکی از طرفین غایب باشد تا دادگاه حکم را صادر کند. لذا یکی از انواع طلاق‌های تعریف‌شده در قانون است و محدودیتی برای آن وجود ندارد.

طلاق غیابی بدون حضور یکی از طرفین انجام می‌شود

نکته نهایی
گفتیم که طلاق غیابی یکی از انواع طلاق است. گاهی زندگی مشترک چنان برای زوجین سخت می‌شود که دیگر مایل به ادامه دادن آن نیستند و تمایل پیدا می‌کنند تا از زندگی دیگری بیرون بروند.

این مسئله غیبت دائم آنها را به دنبال دارد و در نهایت منجر به طلاق غیابی می‌شود.

 

وکلای حقوقی ایران وکلا بهترین گروه حقوقی واقع در شهرری ارائه دهنده خدمات حقوقی و مشاوره دعاوی ملکی ،خانواده و آماده عقد قرارداد با شهرک های صنعتی و کارخانه ها می باشد.

بهترین وکیل شهرری شماره تماس     02155904178      

0 0 vote
امتیاز به مطلب
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments